صداقت

سلام

صداقت صفت پسندیده ای است و دروغ و نیرنگ به همان اندازه زشت.هرچند دروغ برای همه بد است اما دروغ برای زمامداران بدتر است. چنانچه امام علی(ع) در نامه به مالک اشتر به او می‌فرماید که با اهل صدق بپیوندد و مسئولیت‌های کلیدی را به آنان بدهد (قوچانی، 1374، ص 134).


صداقت برای مدیر از بهترین عوامل موفقیت در کار و حافظ آبرو و برآورندة وجاهت اجتماعی است. چنانچه مدیر در محیط کار و صحنه‌های اجتماعی از صداقت لازم برخوردار باشد موفقیت او حتمی است و در غیر اینصورت حتی اگر فرضاً در ابتدای کار و با اغفال دیگران رسوا نگردد، اما سرانجام روزی با دریده شدن پرده‌ها، دروغگویی او آشکار می‌گردد. به غیر از صداقت روش دیگری نمی‌تواند ضامن موفقیت باشد و یک مدیر باید اهل صدق باشد.

حضرت علی (ع) می فرمایند :

پسرم! از دوستى نادان بپرهیز، چه او خواهد که تو را سودرساند لکن دچار زیانت گرداند و از دوستى بخیل بپرهیز، چه اوآنچه را سخت‏بدان نیازمندى از تو دریغ دارد، و از دوستى تبهکاربپرهیز که به اندک بهایت‏بفروشد و از دوستى دروغگو بپرهیز که‏او سراب را ماند ، دور را به تو نزدیک و نزدیک را به تو دورنمایاند.

 

داریوش به عنوان زمامدار یک امپراطوری بزرگ در وصیت نامه اش می گوید : ... توصیه می کنم هرگز دروغگو و متملق را به خود راه نده. چون هردوی آنها آفت سلطنت هستند و بدون ترحم دروغگو را از خود دور کن... .
یا علی
/ 1 نظر / 10 بازدید
آفتاب مهر

بسم رب المهدی (عج).../ باز هم محرم دیگری از راه رسید و تصویری از بزرگترین مصیبت ممکن، پهنه‌ی جوامع انسانی را سیاه پوش کرده است و چنان آتشی از عشق او در دل ما شعله ور شده است که هیچ آبی تهدیدگر شراره‌های آن به سردی و خاموشی نیست... و اکنون در میانه ماه محرم، در غم و عزای سرور و سالار شهیدان کربلا گریانیم و دلخوش به روزی هستیم که موعودمان پشت بر دیوار کعبه دهد و با صدایی که در تمام عالم شنیده شود بانگ برآرد که : ((الا یا اهل العالم... انا القائم المُنتَظَر...انا صَمصام المُنتقم... اِنّ جَدّی حُسین قتلوهُ عطشانا... انّ جدی الحسین طَرَحوه عُریانا...انّ جدی حسین سهقوهُ عُدوانا...)) و از نهان جان خویش آه برمی‌آوریم و دعا می‌کنیم که : اَللّهُمَّ صَلِّ عَلَیهِ وَ قَرِّب بُعدَهُ وَ اَنجِر وَعدَهُ وَ اَوفِ عَهدَهُ. بار الها بر او درود فرست و دوری او را نزدیک کن و وعده‌اش را برسان و به عهدش وفا فرما. / وبلاگ آفتاب مهر با باز پس‌گیری دامینaftabemehr.ir و با قالبی جدید به روز شد/ / دوست بزرگوار و منتظر، برای شرکت در مسابقه کتابخوانی ویژه محرم و صفر حتماً سر بزنید/ / در انتظار ظهور آفتاب مهر/