تبریک

سلام

تولد منجی عالم بشریت بر تمام منتظران حضرتش با هر دین و عقیده و مذهب به خصوص شیعیان مبارک.

شعری از قیصر امین‌پور

طلوع می‌کند آن آفتاب پنهانی
ز سمت مشرق جغرافیای عرفانی

دوباره پلک دلم می‌پرد نشانه چیست
شنیده‌ام که می‌آید کسی به مهمانی

کسی که سبزتر از هزار بار بهار
کسی شگفت کسی آن چنان که می‌دانی

 

روایت یک پژوهشگر مهدوی از اظهارات «هانری کربن» درباره منجی

حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر مهدی‌پور از محققان حوزه مهدویت و صاحب کتاب جزیره خضراء در گفت‌وگو با خبرنگار آئین و اندیشه فارس گفت: یکی از اشتراکات بین مبانی اعتقادی مسلمانان و ادیان آسمانی دیگر این است که زمین هرگز خالی از حجت نیست و کسانی که به ادیان الهی معتقدند به اصل این موضوع اتفاق نظر دارند و هیچ دین آسمانی سراغ نداریم که به این امر مهم معتقد نباشد.
وی در ادامه اظهار داشت: اما این عقیده در اسلام محکم‌تر است؛ به طوری که حتی بزرگان اهل سنت اعلام کرده‌اند و به این موضوع معترفند که حدیث "من مات و لم یعرف امام زمانه مات میته جاهلیه " متواتر است؛ یعنی اینکه این حدیث کاملا صحیح و نیاز به بررسی سندی ندارد و این تعبیر که اگر یک لحظه زمین خالی از حجت خدا باشد، زمین ساکنانش را در خود فرو می‌برد، آنقدر مهم است که 25 صفحه از بحارالانوار به نقل از معصومین و با تعابیری هماهنگ به این موضوع اختصاص پیدا کرده است و در کتاب اصول کافی و دیگر کتب مرجع شیعه، این مسئله مطرح شده است.
این محقق حوزه مهدویت بیان داشت: منتها می‌خواهم این بحث را از دید یک فیلسوف مسیحی نه از باب مسیحی بودن بلکه از باب سابقه علمی او بررسی کنم. پروفسور هانری کربن، متولد سوربن فرانسه و از بزرگ‌ترین فلاسفه زمان خودش در فرانسه بوده است. او در سال 1356 شمسی در حالی که به مذهب شیعه گرویده بود، از دنیا رفت.
وی بیان داشت: این شخصیت علمی قبل از انقلاب از دانشگاه تهران دکترای افتخاری داشت و هر سال چه در زمان تشیعش و چه زمان مسیحی بودنش برای ملاقات با علامه طباطبایی به ایران می‌آمد تا از محضر او کسب فیض کند.
مهدی‌پور اظهار کرد: این فیلسوف برجسته در شب نیمه شعبان سال 54 در تلویزیون فرانسه حضور می‌یابد تا دلایل شیعه شدنش را برای مردم بازگو کند. وی صحبتش را اینگونه آغاز می‌کند و خطاب به مردم می‌گوید: من یک فیلسوفم و از دیدگاه فلسفه به این نتیجه رسیدم که خدا فیاض علی الاطلاق است؛ یعنی باید لحظه به لحظه فیض خداوند به عالم هستی برسد و برای رسیدن فیض الهی، واسطه فیض لازم است و به تعبیر فلاسفه باید یک انسان کاملی وجود داشته باشد تا خدا فیوضات خود را به این شخص بدهد و او در عالم منتشر کند و وقتی در تمام ادیان کنکاش کردم، دیدم که هیچ یک از ادیان آسمانی به این موضوع نپرداخته‌اند و این برای من جای سئوال شد.
وی بیان داشت: هانری کربن در ادامه نطق تلویزیونی خود می‌گوید: به عنوان مثال وقتی به دین یهود مراجعه کردم، دیدم یهود می‌گوید بعد از حضرت موسی و حدود 4 هزار سال است که پیامبری نیامده، ولی خواهد آمد. وقتی به مسیحیت رجوع کردم، دیدم مسیحیان می‌گویند بعد از عیسی پیامبری نیامده، ولی خواهد آمد، اما وقتی به دین اسلام مراجعه کردم، دیدم مسلمانان می‌گویند، بعد از محمد (ص) دیگر پیامبری نیامده و نخواهد آمد، در حالی که در همه ادیان گفته شد که بعد از پیامبرشان پیامبری خواهد آمد، اما در اسلام می‌گویند بعد حضرت محمد (ص) پیامبری نخواهد آمد.
مهدی‌پور افزود: هانری کربن اینگونه ادامه می‌دهد که: من هرچه فکر کردم دیدم این سخنان از نظر علمی درست نیست، چون عالم هستی نیاز به واسطه فیض الهی دارد و از طرفی به این موضوع رسیده بودم که بین علم و دین خدا امکان جدایی نیست، چون که علم کشف حقایق نهفته در جهان است و در تمام علوم تلاش بر این است که آنچه خداوند در جهان هستی به ودیعت گذاشته است را کشف کنند و دین، پیام خدا و شریعت و قوانین الهی است. پس نتیجه می‌گیریم هردوی اینها به خدا باز می‌گردد. پس ممکن نیست بین خلقت و شریعت خدا جدایی باشد و امکان تضاد بین این دو وجود ندارد. پس باید آنچه علم گفته شرع هم بگوید و آنچه شرع گفته علم هم باید به او برسد. پس من از لحاظ علمی بر این باورم که زمین نباید یک لحظه خالی از حجت خدا باشد.
این محقق حوزه اظهار داشت: هانری کربن در ادامه نطق خود چنین می‌گوید: برای حل این قضیه به ایران سفر کردم و به حضور علامه طباطبایی رسیده و مشکلم را با او در میان گذاشتم. علامه در پاسخ من چنین گفت: تحلیل‌های تو کاملاً منطقی است و نتایجی که به دست آورده‌ای هم از لحاظ علمی و هم از لحاظ دینی درست است، اما از نظر علمی جایی ذکر نشده که حجت خدا حتما باید پیامبر باشد. علم می‌گوید حجت خدا باید انسان کامل باشد و مذهب تشیع می‌گوید قبل از اینکه پیامبر (ص) از دنیا برود از امیرالمومنین (ع) به عنوان نفس و جان نام می‌برد و این یعنی اینکه حضرت علی (ع) هیچ تفاوتی با پیامبر (ص) جز در نبوت نداشته و امیرالمومنین (ع) را جانشین خود معرفی کرده است و حضرت علی نیز بعد از خود ائمه طاهرین (س) را جانشینان خود معرفی می‌کند و تا الآن که حضرت مهدی (عج) که حجت‌الله و جانشین پیامبر (ص) روی زمین است، پس عالم هستی از اول تاکنون بدون خلیفةالله نبوده است.
مهدی‌پور ادامه داد: هانری کربن آن شب جلوی چشم همگان می‌گوید: ای مردم! بعد از گفت‌وگویی مفصل با علامه طباطبایی به این موضوع پی بردم که هیچ تناقضی بین علم و دین وجود ندارد و فهمیدم عالم لحظه‌ای بدون حجت نبوده است و به این نتیجه رسیدم، تنها دینی که در این کره خاکی، جامع و کامل است و حقایق را بیان می‌کند، اسلام شیعی است و دلیل شیعه شدن من نیز همین بوده است.
این محقق حوزه افزود: پس در حقیقت، یکی از مبانی مهم اعتقاد به مهدویت در مذهب شیعه این است که عالم لحظه‌ای خالی از حجت خدا نیست.
وی با بیان اینکه یکی دیگر از مبانی اعتقادی به مهدویت، بشارت آمدن حضرت مهدی (عج) در کل ادیان است، تصریح کرد: در کتاب انجیل، آیات فراوانی راجع به منجی آمده است و از منجی به عنوان پسر انسان نام برده شده است.
مهدی‌پور ادامه داد: مستر هاکس آمریکایی یکی از مفسرین بزرگ مسیحیت است. او کتابی دارد به عنوان قاموسی بر کتاب مقدس که تفسیری از انجیل است. وی در قسمتی از این کتاب می‌گوید: در انجیل 80 بار واژه پسر انسان تکرار شده که 30 بار آن منطبق با حضرت عیسی و 50 بار آن منطبق نیست. به عنوان مثال، در جایی از کتاب انجیل می‌خوانیم که حضرت عیسی (ع) می‌فرماید: پسر انسان می‌آید و من هم همراه او می‌‌آیم تا او را جلال بخشم. پس اینجا طبیعتا پسر انسان، دیگر حضرت عیسی (ع) نیست.
مولف کتاب جزیره خضراء خاطرنشان کرد: در اولین بخش از تورات نیز عبارت 12 امام آمده است که در ترجمه فعلی آن تبدیل به 12رئیس شده است که در حقیقت اشاره به 12 امام شیعیان است.
مهدی‌پور افزود: در قرآن کریم نیز آیات فراوانی در بحث مهدویت داریم که یکی از آنها آیه شریفه هُوَ الَّذِی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى وَ دِینِ الْحَقِّ لِیُظْهِرَهُ عَلَى الدِّینِ کُلِّهِ وَلَوْ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ است که اشاره به ارسال پیامبر است تا دین اسلام را بر تمام ادیان پیروز گرداند و طبق فرمایشات معصومین، این آیات جز با ظهور حضرت ولی عصر (عج) تحقق نمی‌یابد.

یا علی

منبع

 

/ 4 نظر / 21 بازدید
یــــــــک منتــــــــــــظر

--------------------------------------------بنام پروردگار منتظران----------------------------------------- -----------------------------------------------------سلام-------------------------------------------------- [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] فرا رسیدن نیمه شعبان. سالروز میلاد مهدی موعود(عج) را خدمت شما تبریک و تهنیت عرض میکنم. امیدوارم تحت سایه حمایت آن حضرت روزگاری سرشار از سلامتی و پیروزی داشته باشید. التماس دعا [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

مجتبی

عنوان نظر : تبادل لينک با عرض سلام و خسته نباشيد من وبلاگتون رو به طور دقيق مطالعه کردم و خيلي ازش خوشم اومد . مايه افتخار منه که از وبلاگ من بازديد کنيد و نظر بديد . در ضمن اگه مايل به تبادل لينک با وبلاگ من هستيد لطفا وبلاگ مرا با نام --- آموزش-یادگیری-استفاده --- لينک کنيد و تو بخش نظرات یا تماس با ما و یا تبادل لینک سایتم ، به من خبر بدين تا شمارو با نام دلخواه خودتون لينک کنم . با تشکر : مديريت سایت www.pitenak.ir و اما اگه دوست داريد آمار وبلاگتون 2 برابر بشه ميتونيد از لينک باکس من استفاده کنيد فقط کافيه کد لينک باکس رو از قسمت دريافت کد برداريد و داخل قالب وبلاگ خودتون قرار بديد تو به قسمت ارسال لينک بريد و لينکتونو ارسال کنيد و پس از تاييد لينک توسط من لينک شما در چندين وبلاگ مختلف نمايش داده ميشه اين لينک باکس اولين لينک باکسي هستش که هيج گونه لينک غير اخلاقي در آن تاييد نميشود و کليه لينکهاي غير اخلاقي در ليست سياه قرار ميگيرند لينکهاي اين لينک باکس به هيچ عنوان حذف نميشوند و در صورتي که لينک شما از صفحه اول به صفحه دوم رفت با يک بار بروز رساني لينک خود لينک شما دوباره به صفحه اول باز

یــــــــک منتــــــــــــظر

بنام پروردگار منتظران سلام دوست گرامی با افتخار نام "یاران مهدی(عج)" را به جمع محبان مهدی در "باهم ولی بی تو" افزودم. التماس دعا [گل]

شاهپرک

اصلاحات به زباله دان تاریخ رفت برای همیشه دوست عزیز موفق باشی به امید ظهور او